2013. március 20., szerda

Elhízás és magas vérnyomás


Mennyivel növeli 10 kiló túlsúly a betegségek kockázatát?

Az elhízás korunk járványszerűen terjedő betegsége, mely az egész világon rohamosan terjed mind a felnőtt, mind a gyermek korosztályban. Az elhízás nemcsak esztétikailag nem kívánatos jelenség, hanem számos betegség előidézője is, mint például a magas vérnyomásé.

Mit is nevezünk elhízásnak?

A body mass indexet (BMI) használjuk arra, hogy az egyént - számított paraméterek alapján - kategóriákba soroljuk a súlya és a testmagassága alapján. (A testsúly kilogrammot osztjuk a testmagasság négyzetével.)

Felnőtt korban a 25,0-29,9 kg/m2 közti BMI túlsúlynak számít, a 30,0 kg/m2 feletti BMI elhízásnak, a 40,0 kg/m2 felettit pedig túlzott elhízásnak nevezzük.

Mennyivel gyakoribb a magas vérnyomás az elhízottak körében?

A magas vérnyomás az elhízottak körében, hatszor gyakoribb a normál testsúlyú társaikhoz képest.

Fiatal egyéneknél, a testsúly gyarapodás is kockázati tényezőként szerepel a magas vérnyomás kialakulásában. 10 kilogramm súlynövekedés 3 Hgmm-el magasabb szisztolés és 2,3 Hgmm-el nagyobb diasztolés vérnyomás értéket eredményez.Ez a 10 kilogrammos súlygyarapodás, a kardiovaszkuláris megbetegedés kockázatát 12 százalékkal emeli és 42 százalékkal az agyi infarktusét.

A magas vérnyomás azoknál az egyéneknél gyakoribb, akiknek az zsír lerakódás a hason kifejezettebb, úgynevezett „alma típusú” elhízás esetén.

Forrás: http://www.webbeteg.hu/cikkek/magasvernyomas/6230/elhizas-es-magas-vernyomas

Túlsúly okozta betegségek


A magas vérnyomástól a cukorbetegségig
Igen, a túlsúly nem csak esztétikai probléma! Minél tovább cipeled a felesleges kilókat, annál biztosabb, hogy károsítod az egészséged!

Hidd el, sokan járnak hasonló cipőben. Lássuk, miről is van szó!
Amikor túl sok zsír halmozódik fel a testünkben, túlsúlyosak leszünk. Napjainkban egyre több a túlsúlyos ember, az elhízás ma már népbetegségnek számít, ami elsősorban a testmozgás hiányának és az egészségtelen táplálkozásnak tudható be. Egyre kevesebbet gyalogolunk, főleg ülőmunkát végzünk és sokkal többet ülünk a TV előtt, mint korábban. A fogyókúra lassacskán szinte már művészetté válik, amit egyre több ember űz periódikusan. Pedig az egészséges testsúlyt legkönnyebben életmód változtatással érhetjük el, nem pedig drasztikus fogyókúrákkal.


Mitől hízol el?
A túlsúly attól alakul ki, hogy több kalóriát viszel be a testedbe, mint amennyi normális működéséhez és fizikai aktivitásához szükséges. A többlet kalóriát szervezeted zsírként tárolja el, ráadásul olyan helyeken, ahol egyáltalán nem látod szívesen! Az elhízás általában hosszú éveket igényel, mégis legtöbbünk pár hét vagy hónap alatt akar megszabadulni felesleges kilóitól.
Miért fontos, hogy ügyelj a megfelelő testsúly elérésére és megtartására?

A testsúly egészséges szinten tartásával nagy mértékben csökkentheted a szív- és érrendszeri megbetegedések és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Ráadásul így jobban is érezheted magad a bőrödben!
A túlsúly hatásai:

magas vérnyomás
magas koleszterinszint
cukorbetegség - a túlsúlyos felnőtteknél a cukorbetegség kialakulásának kockázata háromszor nagyobb, mint az egészséges súlyúaknál
ízületi problémák
epekő
Ha a fentiek bármelyikét észleled, próbálj meg lefogyni, ez több szempontból is jótékony hatással lesz az egészségedre!

Honnan tudhatod, hogy túlsúlyos vagy?

Számos elmélet, index és különböző táblázatok születtek arra vonatkozóan, hogy mikortól számítunk túlsúlyosnak. A legfontosabb kontroll azonban saját magad vagy, hiszen mindenki maga érzi, hogy megfelelő-e a közérzete, és jól érzi-e magát a bőrében. Érdemes azonban a Testsúly Index alapján leellenőrizni, hogyan is állsz "testsúlyilag".

Forrás: http://www.femina.hu/egeszseg/egeszseges_testsuly